پاراگلایدر و پاراموتور

پاراگلایدر و پاراموتور

بی شک پرواز با پاراموتور یا پاراگلایدر از جمله ورزشهایی است که آدرنالین خونتان را به شدت بالا می برد.

زمانی که پاراگلایدر مجهز به یک موتور و پروانه پیش برنده باشد به آن پاراموتور می گویند.

موتور به پشت صندلی خلبان نصب می‌گردد. پاراموتور به بخش جلو برنده یک پاراگلایدر اطلاق می گردد که متشکل از یک قاب و ترکیبی از موتور، ملخ، اتصالات مناسب  و قفس محافظ ملخ می‌باشد. کنترل خلبان از طریق یک دستگیره کوچک که در دست خلبان قرار می‌گیرد (گاز دستی) انجام می‌گیرد.

پاراموتور-پاراگلایدر
پاراموتور-پاراگلایدر

پاراگلایدر در زمره وسایل پروازی فوق سبک یا هواپیماهای فوق سبک قرار می‌گیرد و چون جزو ورزشهای هوایی محسوب می‌گردد نیاز به باند پرواز ویژه جهت فرود و برخاستن ندارند.

شاید این وسیله ارزانترین وسیله ای باشد که بتوان حس پرواز همانند پرواز با یک هواپیما را تجربه کرد.

این ورزش پروازی متاسفانه به دلیل گران بودن لوازم آن برای همه امکان تهیه آن نیست ولی می توان برای مدتی با حضور یک متخصص آن را کرایه کرد و لذت پرواز را با آن چشید ولی اگر امکان تهیه آن برای شما فراهم است و می خواهید به دنبال این ورزش تفریحی بروید در مقاله زیر نکاتی را جهت راهنمایی تهیه آن به شما یادآور می شویم .

پاراگلایدر
پاراگلایدر مجهز به پاراموتور

پاراگلایدرها در کلاس های پروازی گوناگونی تولید می گردند . این کلاس ها شامل A, B, C  می باشند .

این تقسیم بندی با توجه به نیاز ورشکار به نوع پرواز است . به عنوان مثال ورزشکار حرفه ای که امکان اجرای حرکات نمایشی را دارد و پاراگلایدر را جهت شرکت در رقابت های این رشته تهیه می کند با شخصی که برای اولین بار اقدام به تهیه این وسیله می نماید متفاوت است.

برای ورزشکاران مبتدی پاراگلایدرهای کلاس پروازی ( A ) پیشنهاد می گردد. این کلاس از پاراگلایدر ها با داشتن بال های بزرگ و مانور پذیری پایین ، امنیت بیشتری برای ورزشکار مبتدی ارائه می کند و پاراگلایدر کلاس ( C ) با بال های کوچکتر و باریک تر و قدرت مانور بیشتر امکان اجرای حرکات نمایشی را برای ورزشکاران فراهم می نماید.

حتما قبل از خرید پاراگلایدر با یک متخصص این امر مشورت نمایید.

این موضوع را مورد توجه قرار دهید تفاوت کلاس یک بال به بال دیگر دال بر برتری کیفیت آن نیست و صرفا نیاز متقاضی بر حسب این کلاس ها تقسیم بندی می گردد.

وزن ورزشکار

پاراگلایدرها جهت حمل بارهای متفاوتی طراحی می گردند .زمانی که قصد خرید یک پاراگلایدر را دارید ،به وزنی که باید حمل کند دقت نمایید. این وزن شامل وزن ورزشکار و لوازمی که باید حمل کند و موتور و متعلقات همراه آن است.

انواع پاراموتور

موتورهای پاراموتور عموما 2 زمانه درون سوز هستند . این موتور ها کوچک و دارای وزن کمی هستند .حجم موتور آنها بین 80 الی 350 سی سی می باشد و از ترکیب متناسب بنزین و روغن به عنوان سوخت استفاده می کنند .

پاراموتور
پاراموتور

مصرف بنزین موتور های دو زمانه با حجم میانگین 100 سی سی حدود 3.7 لیتر در ساعت است . موتور های 4 زمانه نیز به صورت غیر رایج در این رشته پروازی مورد استفاده قرار می گیرد .

اخیرا شرکت های سازنده موتور بر روی توسعه موتورهای الکتریکی شارژی کار می کنند ولی هنوز باطری مناسبی که بتواند مداومت پروازی طولانی را متناسب با وزنی که حمل می کند ، به دست نیامده است.

موتور دو زمانه درون سوز تک سیلندر پاراموتور
موتور دو زمانه درون سوز تک سیلندر پاراموتور

قیمت پاراموتور و پاراگلایدر

قیمت محموعه کامل پاراموتور ( شامل چتر اصلی و کمکی ، کلاه ایمنی  و لباس مخصوص )با توجه به شرکت سازنده ، قدرت و نوع موتور ، سال ساخت ، تک نفره یا دو نفره بودن و همچنین نو یا استوک آن ، از حدود 100 میلیون تا 500 میلیون تومان متفاوت است.