کاروان مسافرتی ( کمپر )

برای بسیاری از ما مسافرت و یا زندگی در یک خودرو بسیار جالب و لذت بخش است . حتما زمانی در فیلمی کاروان یا کمپری را مشاهده می کنید به این فکر می کنید چه خوب بود شما هم یکی از آنها را داشتید.

ولی متاسفانه این خودرو ها و یا کاروان هایی که توسط یک خودرو کشیده می شوند دارای قیمت زیادی است و همه توانایی خرید آنها را ندارند و به فرض خریداری امکان نگهداری و یا پارک آنها را ندارند.

ما در این مقاله سعی داریم شما را بیشتر با این خانه های سیار آشنا کنیم و روش های تهیه آنها را با قیمت ارزان به شما معرفی کنیم.

خرید یک ماشین کمپر چه مقدار هزینه دارد؟

ساخت خودرو های کمپر در کشور ما رایج نیست و قریب به اکثر آنها از کشورهای دیگر وارد ایران می شوند .بساری از خودروهایی را هم که در ایران مشاهده می کنیم توسط صاحبان آنها تغییر داده شده هاند و به شکل کمپر در آمده اند.

ولی اگر قصد خرید یک ماشین کمپر ارجینال کارخانه ای را دارید باید حداقل 1 میلیارد تومان هزینه کنید

آیا راه ارزانتری برای داشتن یک کمپر هست ؟

بله . دو راه وجود دارد که با بودجه حدود 50 الی 300 میلیون تومان می شود یک کمپر مجهز داشت!

اول اینکه یک خودرویی که مناسب این کار باشد تهیه نمایید . مانند وانت های شاسی بلند قدیمی و یا خودروهای مشابه آنها ( حتی پیکان وانت ) و بر روی آنها اتاقک طراحی و نصب کنید.

کار طراحی و نصب آنها را کارگاه هایی در ایران هستند که با توجه به سلیقه شما انجام خواهند داد.

راه دوم خرید و یا ساخت یک کانکس کاروان است که توسط یک خودروی مناسب کشیده شود. این روش در حال حاظر حدود 50 الی 300 میلیون تومان با توجه به اندازه و امکانات و نوع ساخت آن متفاوت است.

این کاروان های کشنده با توجه به هزینه ای که پرداخت می کنید می توانند دارای امکاناتی همچون دست شویی ، حمام ، آشپزخانه ، مبلمان ، یخچال و .. باشند.

تجهیزات داخل کمپر
تجهیزات داخل کمپر

باز شرکت ها و یا کارگاه های هستند که این کار را انجام می دهند که ما به شما معرفی خواهیم کرد.

شرایط قانوانی راندن کمپر در ایران

طبق قوانین راهنمایی رانندگی ، هر نوع تغییری در ساختار ماشین باید با مجوز قانونی باشد . البته اگر نمای بیرونی خودرو چندان تغییر نیابد نیاز به مجوز خاصی نیست . مانند مینی بوس و یا ون هایی که امکان تغییر دکوراسیون داخلی آنها به راحتی مهیا است و یا وانت هایی که امکان نصب اتاقک را درپشت خود دارند .

اما راحت ترین راه کاروان های کشنده ای هستند که توسط یک خودروی دیگر کشیده می شوند.

این کاروان ها یا کمپرهای کشنده نیز باید قوانین راهنمایی رانندگی را رعایت کنند . مانند داشتن چراغ عقب ، چراغ راهنما و چراغ ترمز . شکل ظاهری آنها نیز نباید طوری باشد که مزاحمت یا خطری برای خودروهای دیگر داشته باشد.

فیلم معرفی 10 کمپر کشنده برتر 2019

فیلم 10 کمپر کشنده برتر از نگاه وبسایت کمپ و جت

انواع کمپر‌ ( کاروان )

کمپر‌های کشنده

کمپر کاروان کشنده
کمپر کاروان کشنده

این مدل از کمپر‌ها اتاقک کوچکی هستند که زیرش 2 یا 4 چرخ دارند و به یک خودرو قوی بسته می‌شوند و در جاده‌ها حرکت می کنند. این کمپر ها چون جدا از ماشین هستند ، می توان در اندازه ها و امکانات گوناگونی نیز ساخته شوند . رایجترین نوع کمپر ( کاروان ) در دنیا همین نوع است زیرا امکان جدا شدن از ماشین شما را دارد و به راحتی در یک پارکینگ جا می گیرد .

 کمپر‌های ماشینی ( هوم موتور)

خودرو کمپر
خودرو کمپر بنز
تجهیزات داخل کمپر اتوبوسی
تجهیزات داخل کمپر اتوبوسی

همانطور که از اسم این کمپرها نیز مشخص است خود دارای موتور کشنده هستند . در حالت استاندارد و قانونی این نوع ماشین های کمپر توسط کمپانی های تولید خودرو تولید می شوند و در کارت مشخصات ماشین نیز نوع کاربری آنها نیز مشخص است ولی این کمپرها در کارخانجات خودروسازی ایران تولید نمی شوند و واردات آنها نیز به دلیل قیمت های بسیار بالا مقرون به صرفه نیست .

ولی با خرید یک عدد مینی بوس ویا ماشین استیشن می توان داخل آنها را مبله کرد و به یک کمپر تغییر داد .

کاروان ورن
کاروان ورن

ما این کار را در کارگاه های خودمان برایتان انجام خواهیم داد ولی اگر قصد دارید کاربری خودرو را برای همیشه و به صورت قانونی تغییر دهید باید یک سری مسیر های قانونی را طی نمایید ولی اگر تمایل به این کار ندارید ، در هنگام نقل و انتقال و مراجعه به مرکز تعویض پلاک باید کاربری خودرو به حالت اول خود بازگردد.

همکاران ما این خودرو ها را طوری طراحی می کنند تا به راحتی قطعات نصب شده جدا شده و به راحتی مجدد نصب گردند که تمام این کارها در کارگاه هایی که به شما معرفی می شود انجام خواهد شد.

معمولا علاقه‌مندان به این نوع کمپرها خودرو های تویوتا هایس ، فولوکس واگن‌های قدیمی ، ون‌های دلیکا و… را می‌خرند و در کارگاه به کمپر تبدیل می‌کنند.

کمپر‌های وانتی

کمپر کاروان
کمپر کاروان

یک راه دیگر تبدیل خودرو به کمپر این است که یک وانت بزرگ و قوی بخرید، بعد یک کانکس مناسب و مجهز بسازید و روی وانت سوار کنید. نصب این اتاقک ها بر روی وانت های شاسی بلند دو دیفرانسیل این امکان را به شما می دهد به راحتی به کوه و بیابان بروید ودر دل طبیعت استراحت کنید . وانت‌های قوی و ۲ دیفرانسیل مثل تویوتا، نیسان، فوتون و… برای این کار پیشنهاد می شوند.

کمپر وانت
اتاقک کمپر وانت

ساخت کمپر چقدر زمان می‌برد؟

ساخت یک موتورهوم در کارگاه 2 هفته الی 1 ماه زمان نیاز دارد.بستگی به آن دارد که شما چه امکانات و تجهیزاتی می خواهید بر روی ماشین خود نصب کنید.

کمپر‌ها فاضلابشان را چه می کنند؟

تمام کمپر هایی که دارای دستشویی و یا آشپزخانه داخل اتاقک هستند ، دارای منبع جمع آوری فاضلاب در زیر و یا کنار خودرو هستند. این منبع ها دارای شیر و شیلنگ تخلیه بوده که امکان تخلیه آنها در فاضلاب ها و یا لوله های فاضلاب را مهیا می کند

برق و گاز کمپر چگونه تهیه می شود؟

برای گاز از کپسول های گاز پرشونده استفاده می شود و برای تامین برق خودرو ، تا زمانی که خودرو روشن است ، از برق دینام خودرو و مبدل 12 به 220 ولت استفاده می شود و در هنگامی که خودرو خاموش است ، از باطری مخصوص کمپر که توسط دینام ماشین شارژ می شود استفاده می شود.

علاوه بر این ها هر کمپر می تواند مجهز به ژنراتور برق هم باشد

آیا با کمپر می توان به خارج از ایران سفر کرد

با کمپر‌هایی که به صورت دست ساز و کارگاهی ساخته می شود نمی توان  از ایران خارج شد. برای خروج از مرز باید کمپر ساخت کارخانجانت معتبر خودرو سازی بوده و یا مجوزهای قانونی را دارا باشد

برای ساخت و مشاوره در مرود ساخت انواع کمپر می توانید با ما تماس بگیرید